Στο γκολ κρίθηκαν όλοι οι τελικοί της Τσέλσι

Με διαφορά ενός γκολ κρίθηκαν οι τέσσερις τελικοί της Τσέλσι τα δέκα προηγούμενα χρόνια.

manchester-united-v-chelsea-betting-tips

Διαβάστε στις παρακάτω γραμμές τι έγινε στους τελικούς των κυπέλλων Αγγλίας και Γερμανίας την περασμένη δεκαετία.

ΤΣΕΛΣΙ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Τέσσερις παρουσίες είχε την περασμένη δεκαετία η Τσέλσι στους τελικούς του κυπέλλου Αγγλίας, σε όλους ήταν το φαβορί. Είχε τρεις νίκες-κατακτήσεις και μία ήττα.

Επικράτησε με 2-1 της Εβερτον το 2009 σε απόδοση 1.70, με 1-0 της Πόρτσμουθ το 2010 σε τιμή 1.15 και με 2-1 της Λίβερπουλ το 2012 σε απόδοση 2.60. Πέρσι ηττήθηκε με 1-2 από την Αρσεναλ, με τη νίκη της να πληρώνει 1.75. Οπως βλέπουμε και οι τέσσερις τελικοί της κρίθηκαν στο γκολ.

Μόνο μία συμμετοχή είχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ηταν το 2016 όταν αντιμετώπισε την Κρίσταλ Πάλας με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην κανονική διάρκεια και τελικά σήκωσε την κούπα στην παράταση με σκορ 2-1. Η νίκη της σε αυτόν τον τελικό πλήρωνε 1.90.

Στους προηγούμενους δέκα τελικούς τα φαβορί είχαν οκτώ κατακτήσεις με ρεκόρ 6-2-2. Δύο από τους δέκα τελικούς κρίθηκαν στην παράταση, κανένας στα πέναλτι. Και τις δύο φορές που το φαβορί πλήρωσε από 2.00 και πάνω, πήρε τη νίκη.

Under-over και goal-no goal είχαν από πέντε εμφανίσεις, ενώ στα σύνολα των τερμάτων τέσσερις εμφανίσεις είχαν τα 2 έως 3 γκολ και τα under 1.5 γκολ, ενώ δύο εμφανίσεις είχαν τα over 3.5 γκολ.

ΜΠΑΓΕΡΝ – ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Εξι παρουσίες στους τελικούς της περασμένης δεκαετίας για τη Μπάγερν και σε όλους ήταν το φαβορί. Είχε δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, κατέκτησε το τρόπαιο πέντε φορές.

Τέσσερις φορές αντιμετώπισε τη Ντόρτμουντ και δεν την κέρδισε στην κανονική διάρκεια. Το 2008 σε τιμή 1.55 έμεινε στο 1-1 και επικράτησε με 2-1 στην παράταση. Το 2012 ηττήθηκε με 2-5 με τη νίκη της να πληρώνει 2.45. Το 2014 σε απόδοση 2.15 έμεινε στο 0-0 κόντρα στην αντίπαλο της και τελικά την κέρδισε με 2-0 στην παράταση. Τέλος, το 2016 και πάλι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τη Μπάγερν να σηκώνει την κούπα στα πέναλτι (1.85 πλήρωνε η νίκη της).

Από εκεί και πέρα είχε δύο νίκες με 4-0 επί της Βέρντερ Βρέμης το 2010 σε απόδοση 1.95 και με 3-2 επί της Στουτγάρδης το 2013 σε τιμή 1.20.

Μία συμμετοχή για την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και αυτή έγινε πέρσι με αντίπαλο τη Ντόρτμουντ από την οποία ηττήθηκε με 1-2. Σε αυτόν τον τελικό η Αϊντραχτ ήταν και πάλι το αουτσάιντερ με απόδοση 7.20.

Στους δέκα τελικούς τα φαβορί είχαν οκτώ κατακτήσεις με ρεκόρ 5-3-2. Δύο τελικοί κρίθηκαν στην παράταση και ένας στη διαδικασία των πέναλτι. Σε τιμές από 1.20 έως 1.95 τα φαβορί είχαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Τα over έκαναν έξι εμφανίσεις έναντι τεσσάρων των under, από πέντε εμφανίσεις είχαν goal και no goal. Στα σύνολα των τερμάτων το προβάδισμα είχαν τα over 3.5 γκολ με πέντε εμφανίσεις, ακολούθησαν τα under 1.5 γκολ με τρεις εμφανίσεις, ενώ μόνο δύο τελικοί είχαν από 2 έως 3 γκολ.

Περισσότερα

Δύο εκπληκτικά σερί τρέχουν στην πρεμιέρα των ομίλων η Μπάγερν και η Ρεάλ Μαδρίτης με 14 και 11 συνεχόμενες νίκες αντίστοιχα. Διαβάστε τη συμπεριφορά των ομάδων του Τσάμπιονς Λιγκ στις δεκαπέντε προηγούμενες πρεμιέρες τους.

Εννέα νίκες σε δέκα εντός έδρας αγώνες στην πρεμιέρα της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μετράει η Μπαρτσελόνα. Διαβάστε τη συμπεριφορά των ομάδων στην πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης, τα 15 προηγούμενα χρόνια.

Χωρίς διπλό σε εννέα εκτός έδρας αγώνες της περασμένης πενταετίας για τη Μπελενένσες στο Λιγκ Καπ. Διαβάστε τις επιδόσεις των οκτώ ομάδων που αγωνίζονται το διήμερο Κυριακής-Δευτέρας, στους ομίλους του Λιγκ Καπ της Πορτογαλίας τα πέντε προηγούμενα χρόνια.

Χωρίς ήττα στη φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ την περασμένη πενταετία η Μπενφίκα που απόψε υποδέχεται τη Ρίο Αβε. Διαβάστε τι έκαναν οι έξι ομάδες που αγωνίζονται σήμερα στο Λιγκ Καπ της Πορτογαλίας, τα πέντε προηγούμενα χρόνια στη διοργάνωση.

Με επτά αναμετρήσεις ολοκληρώνονται απόψε οι υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων στο Nations League για τον Σεπτέμβριο. Διαβάστε τις επιδόσεις των 14 ομάδων την περασμένη δεκαετία στις επίσημες αναμετρήσεις τους κόντρα στις χώρες που ανήκουν στην ίδια κατηγορία με αυτές.

Εξαιρετικά τα πήγε εκτός έδρας η Σλοβακία με πέντε νίκες και μία ισοπαλία κόντρα στις ομάδες της Β' Κατηγορίας. Διαβάστε τον απολογισμό των ομάδων την περασμένη δεκαετία απέναντι στις χώρες της ίδιας κατηγορίας, σε επίσημες αναμετρήσεις.